Dostępność

:
Są wolne miejsca

Cena:

3200,00zł


Scarwork: Praca na Bliznach: Integracja Blizn z Siecią Powięziową, Scarwork Integrating Scar Tissue into the Fascial Web

Miejsce szkolenia:

CKK Jordanki, Al. Solidarności 1-3, Toruń

Godziny zajęć:

Dzień I-III: 09:00 - 16:30, dzień IV 09:00 - 13:30

Instruktor:

Magister Anna Srokowska, Specjalista w Dziedzinie Fizjoterapii

Jest to kurs przeznaczony dla:

fizjoterapeutów, osteopatów, chiropraktyków, masażystów, nauczycieli różnych form ruchu np. joga, Pilates, Feldenkreis, instruktorów ruchowych i trenerów, lekarzy zajmujących się leczeniem narządu ruchu oraz studentów.

Ilość godzin dydaktycznych:

30 godzin dydaktycznych

Integracja tkanki blizny jest oryginalnym odkryciem Sharon, który nieustannie rozwija i poszerza. Jest kilka różnych technik wykorzystywanych do integracji rodzai tkanki blizny do sieci powięziowej. Ich nauka oraz stosowanie nie jest skomplikowane. Większość będzie demonstrowana podczas zajęć.

Praca z blizną jest wyjątkowa na tle tkanek ciała. Tkanka blizny jest bardzo gęstą powięzią o unikalnych właściwościach. Praca na tkance blizny wymaga delikatnego dotyku. Opracowanie jest rzadko bolesne – nawet dla bardzo świeżych blizn a ilość zmian w ramach jednego zabiegu jest rozległa. Efekt kosmetyczny jest wspaniały a zmiany funkcjonalne głębokie. Naturalne i chirurgiczne blizny niezależnie od ich wieku, odpowiadają natychmiastowo, następuje okres szybkiego gojenia i ciągłej poprawy. Poprawa jest stała.

Cel szkolenia:
Szkolenie zawiera w sobie wykłady teoretyczne dotyczące najnowszej wiedzy dotyczącej powstawania, leczenia i rehabilitacji blizn. Jednak przede wszystkim jest to szkolenie o charakterze praktycznym, w trakcie którego studenci uczą się technik pracy z bliznami najpierw na sobie, a w kolejnych dniach stosując je w pracy z pacjentami. Ten sposób szkolenia pozwala w krótkim czasie poznać różne rodzaje blizn i obserwować ich zmiany zachodzące w trakcie i po terapii.

Czym jest ScarWork?

  • ScarWork to metoda pracy z bliznami, którą opracowała Sharon Wheeler, terapeutka Integracji Strukturalnej, którego uczyła się odtwórczyni tej metody Dr Idy Rolf.
  • ScarWork to nowatorskie i nieznane dotychczas w Polsce techniki pracy z bliznami bazujące na jej wieloletnim doświadczeniu. Techniki pracy z bliznami Sharon cały czas udoskonala i zmienia, według niej ScarWork to sztuka scalania blizn z siecią powięziową. Bardzo często praca nad bliznami w znacznym stopniu przyczynia się do uwalniania i integracji całego ciała.

ScarWork – metoda pracy

  • W metodzie tej nie używa się żadnych dodatkowych narzędzi, olejków czy kremów. Pracując tą metodą wykorzystywanych jest około 25 technik. Część z nich służy do uruchamiania tkanek powierzchownych, a część głębokich, niektóre są stosowane w konkretnych rodzajach blizn.
  • Jedną z zasad pracy jest ocena jak blizna wpłynęła na całe ciało, w warunkach statycznych i dynamicznych. Zastosowane testy funkcjonalne przed terapią i po terapii pokazują jak opracowanie blizny wpływa na poprawę funkcji.
  • Metoda ta obejmuje również techniki, które mają zastosowanie w konkretnych rodzajach blizn. Na przykład u pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych po opracowaniu samej blizny rozpracowuje się tkanki otaczające bliznę i stosuje technikę zamykającą klatkę piersiową, tak aby tkanki, które były w czasie zabiegu w nienaturalnym ustawieniu wróciły na swoje miejsce. Terapię blizn warto połączyć z Integracją Strukturalną, która prowadzi do zrównoważenia napięciow ciała. Kiedy ciało jest wyrównane to poruszanie się, dobra postawa i oddychanie jest łatwiejsze.

Po ukończonym kursie uczestnik:

  • Będzie miał wiedzę i umiejętności pracy metodą ScarWork we wczesnym okresie gojenia się tkanek, jak w przypadku blizn, które powstały bardzo dawno temu.
  • Będzie wykonywał techniki opracowane przez Sharon Wheeler we wszystkich rodzajach blizn: po zabiegach chirurgicznych, wypadkach, oparzeniach, naświetlaniach i innych.
  • W terapii blizny będzie prowadził do zmniejszenia napięcia w jej obrębie oraz zwiększania możliwości ruchu między skórą, tkaną podskórną, tłuszczem, powięzią i mięśniami.
  • Wpływał na poprawę zakresu ruchów w stawach i funkcji tkanek w obszarze otaczającym bliznę.
  • Stosował techniki bezbolesne dla pacjentów, łatwe do wykonania i nie obciążające rąk.
  • Otrzyma skrypt szkoleniowy.

Program szkolenia:

DZIEŃ I:
09:00 – 11:15 Powitanie, wykład wprowadzający.
11:15 – 11:30 Przerwa kawowa.
11:30 – 13:00 Prezentacja terapii z pacjentem i jej omówienie.
13:00 – 14:00 Przerwa obiadowa.
14:00 – 15:00 Wykład teoretyczny – podstawowe techniki pracy z bliznami.
15:00 – 15:15 Przerwa kawowa.
15:15 – 16:15 Podstawowe techniki pracy z bliznami – praktyka.
16:15 – 16:30 Omówienie pierwszego dnia zajęć.

DZIEŃ II:
09:00 – 10:00 Podstawowe techniki pracy z bliznami – praktyka.
10:00 – 11:15 Wykład teoretyczny.
11:15 – 11:30 Przerwa kawowa.
11:30 – 13:00 Prezentacja terapii z pacjentem i jej omówienie.
13:00 – 14:00 Przerwa obiadowa.
14:00 – 15:00 Wykład teoretyczny – uzupełniające techniki pracy z bliznami.
15:00 – 15:15 Przerwa kawowa.
15:15 – 16:15 Uzupełniające techniki pracy z bliznami – praktyka.
16:15 – 16:30 Omówienie drugiego dnia zajęć.

DZIEŃ III:
09:00 – 10:00 Uzupełniające techniki pracy z bliznami – praktyka.
10:00 – 10:45 Przygotowanie do pracy z pacjentami, powtórka z technik.
10:45 – 11:00 Przerwa kawowa.
11:00 – 13:00 Terapia blizn - praca z pacjentami, omówienie.
13:00 – 14:00 Przerwa obiadowa.
14:00 – 16:00 Terapia blizn - praca z pacjentami, omówienie
16:00 – 16:30 Podsumowanie trzeciego dnia zajęć.

DZIEŃ IV:
09:00 – 10:45 Wykład teoretyczny.
10:45 – 11:00 Przerwa kawowa i przygotowanie się do pracy z pacjentami.
11:00 – 13:00 Terapia blizn - praca z pacjentami, omówienie.
13:00 – 13:30 Podsumowanie kursu. Rozdanie certyfikatów. Pożegnanie.

Instruktor:

mgr Anna Srokowska 
Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu im. Eugeniusza Piaseckiego na kierunku Rehabilitacja Ruchowa, a także Studium Wychowania Fizycznego w Bydgoszczy na kierunku Wychowanie Fizyczne. W 1997 roku rozpoczęłam pracę w AWF, w Katedrze Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych oraz Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu. W tym czasie głównie zajmowałam się tematyką kultury fizycznej osób niepełnosprawnych oraz rehabilitacją osób w starszym wieku. Współpracowałam także z Fundacją osób chorych na zanik mięśni. Od 2002 do 2013 roku pracowałam w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy w Klinice Rehabilitacji, gdzie rehabilitowałam głównie pacjentów z dysfunkcjami o podłożu neurologicznym, po udarach mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych i uszkodzeniach rdzenia kręgowego w tym w śpiączce. Tytuł Specjalisty w Dziedzinie Fizjoterapii uzyskałam w 2008 roku po ukończeniu specjalizacji w Klinice Rehabilitacji Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy i pomyślnym zdaniu egzaminu. W 2011 roku podjęłam pracę w Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu w Katedrze i Zakładzie Podstaw Kultury Fizycznej. Prowadzę zajęcia ze studentami Fizjoterapii z przedmiotów: Aktywność Ruchowa Adaptacyjna i Sport Osób Niepełnosprawnych. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam także w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Atma w Bydgoszczy (2015-2017). Obecnie pracuję w prywatnej praktyce Spine-med oraz współpracuję z NZOZ Vitamed oraz AthleticoMed – Centrum Leczenia Bólu i Kontuzji. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii oraz Polskiego Towarzystwa Integracji Strukturalnej. Od 1992r. współpracuję z Olimpiadami Specjalnymi, gdzie obecnie pracuję jako wolontariusz w programie Zdrowi Sportowcy – Sprawne Stopy. Swoją praktykę fizjoterapeutyczną cały czas poszerzam uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.